‍ ‍🕯 آیین سنتی شام پایلاما (شمع گردانی) در اردبیل یکی از مرا ...

کانال اردبیل آذ Ardabil Az

هیچ میدونی ؟؟
این ربات : TGPSBOT
روزانه بسیاری از هموطن هامون رو با هم آشنا می کنه !!
رایگان هست ؛ همین الان عضو شو !!
چاوان
چاوان
دختر | سن : 21 | محبوبیت : 9
شهر : کرمانشاه
îām_přāňšěš
îām_přāňšěš
دختر | سن : 15 | محبوبیت : 5
شهر : تبریز
(✿◠‿◠♥)ݦعصؤݦــﮩ (♥◠‿◠✿)
(✿◠‿◠♥)ݦعصؤݦــﮩ (♥◠‿◠✿)
دختر | سن : 38 | محبوبیت : 3
شهر : بابلسر
‍ ‍🕯 آیین سنتی شام پایلاما (شمع گردانی) در اردبیل

یکی از مراسم های ویژه عزاداری در اردبیل آیین «شام پایلاما» است. در تاسوعای حسینی عزاداران اردبیلی در ۴۱ مسجد، شمع نذری روشن می‌کنند. شام پایلاما در اردبیل به نمادی از عشق و ارادت تبدیل شده و در طول سالیان گذشته سينه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است.

▪️روز تاسوعا عزاداران شمع‌های نذری خود را که از قبل به تعداد ۴۱ عدد تهیه کرده‌اند، پس از جاسازی در «حیبه» یا پاکت پلاستیکی به طرف مسجد محله خود و سپس دیگر مساجد به راه می‌افتند.
گاهی این آیین به‌صورت گروهی انجام می شود و اغلب برای هر دسته یک نفر سر گروه برگزیده می‌شود که این افراد به مسیر ۴۱ مسجد مورد نظر کاملاً آگاه هستند و در پیشاپیش دسته حرکت می‌کنند و علاوه بر رجزخوانی و فرستادن صلوات به پیامبر و ائمه‌ اطهار (ع) با صدای بلند و رسای خود افراد دسته را راهنمایی می‌کند و شمع گذاران با روشن کردن شمع در مساجد عشق و ارادت خود را به حضرت ابالفضل (ع) نشان می دهند.
@ardabil_az
تاریخ : 1397/08/25 | بازدید این مطلب : 4

‍ ‍🕯 آیین سنتی شام پایلاما (شمع گردانی) در اردبیل یکی از مراسم های ویژه عزاداری در اردبیل آیین «شام پایلاما» است. در تاسوعای حسینی عزاداران اردبیلی در ۴۱ مسجد، شمع نذری روشن می‌کنند. شام پایلاما در اردبیل به نمادی از عشق و ارادت تبدیل شده و در طول سالیان گذشته سينه به سینه و نسل به نسل منتقل شده است. ▪️روز تاسوعا عزاداران شمع‌های نذری خود را که از قبل به تعداد ۴۱ عدد تهیه کرده‌اند، پس از جاسازی در «حیبه» یا پاکت پلاستیکی به طرف مسجد محله خود و سپس دیگر مساجد به راه می‌افتند. گاهی این آیین به‌صورت گروهی انجام می شود و اغلب برای هر دسته یک نفر سر گروه برگزیده می‌شود که این افراد به مسیر ۴۱ مسجد مورد نظر کاملاً آگاه هستند و در پیشاپیش دسته حرکت می‌کنند و علاوه بر رجزخوانی و فرستادن صلوات به پیامبر و ائمه‌ اطهار (ع) با صدای بلند و رسای خود افراد دسته را راهنمایی می‌کند و شمع گذاران با روشن کردن شمع در مساجد عشق و ارادت خود را به حضرت ابالفضل (ع) نشان می دهند. @ardabil_az